POČETNA STRANA GALERIJA
X

Pitajte bibliotekara

Ukoliko imate neko pitanje, pošaljite poruku.

P R O G R A M   R A D A

NARODNE BIBLIOTEKE „VELjKO DUGOŠEVIĆ“

ZA 2019. GODINU

I –OPŠTI DEO

    Narodna biblioteka „Veljko Dugošević“ Golubac osnovana je Odlukom Skupštine opštine Golubac 28.12.1995. godine, shodno odredbama Zakona o javnim službama i zakona o bibliotečkoj delatnosti. Inače, ona nastavlja tradiciju prve Golubačke čitaonice i biblioteke u Golupcu osnovane 1871. godine.

    Biblioteka je upisana u sudski registar kod Privrednog suda u Požarevcu 13.03.1996. godine, pod brojem Fi-217-96 i u registar biblioteka kod Narodne biblioteke „Ilija M. Petrović“ Požarevac 26.04.1996. godine, čime je stekla svojstvo pravnog lica.

U planskoj godini biblioteka će raditi i poslovati kao ustanova, javna služba po Zakonu o javnim službama, Zakonu o kulturi i Zakonu o bibliotečko/ informacionoj delatnosti i biće i nadalje, jedina ustanova na području opštine za obavljanje delatnosti, odnosno poslove kojima se obezbeđuje prava građana, odnosno zadovoljavanje potreba građana i organizacija, kao i ostvarivanje drugog zakonom utvrđenog interesa u oblasti kulture.

II – OSNOVNA DELATNOST

1. Bibliotečko – informaciona delatnost

    Biblioteka je ustanova koja obavlja delatnosti kojima se obezbeđuje zadovoljenje potreba građana, kao i ostvarivanje drugih Zakonom utvrđenih interesa. Glavna i pretežna delatnost koju će Biblioteka obavljati u planskoj godini je bibliotečko-informaciona delatnost / prikupljanje, obrada čuvanje i davanje na korišćenje knjiga, časopisa, novina, spisa, muzičkih dela, reprodukcija umetničkih slika i crteža i druge bibliotečke građe, kao i prikupljanje, obradu i pružanje informacija i podataka koji se odnose na bibliotečku građu.

    Narodna Biblioteka različitim oblicima delovanja podstiče kod svih kategorija stanovništva, počev od predškolskog uzrasta, korišćenje biblioteke i bibliotečko-informacione građe i izvora.

    Određeni broj knjiga našeg fonda se koristi konstantno (kao što su knjige namenjene školskoj lektiri, književna kritika, beletristika za odrasle, dečji i omladinski uzrast) te planiramo da ih u 2018. godini obnovimo, bilo kupovinom novih izdanja koja postoje, ili restauracijom starih primeraka.

    Naša biblioteka raspolaže knjižnim fondom od preko 30.000 naslova. Kako bi u narednom periodu bila u ravnopravnom položaju sa okolnim bibliotekama, potrebno je pristupiti procesu digitalizacije. To je moguće postići uvođenjem biblioteke u već formirane informacione sisteme, putem uvođenja COBISS programa u poslovanje biblioteke. Obrada bibliotečkog materijala radi se u sistemu COBISS (cooperativni on line bibliografski sistem i servis). Ovaj sistem podrazumeva izgradnju sistema uzajamne katalogizacije sa centralnim elektronskim katalogom i mrežom biblioteka. Narodna biblioteka Srbije svake godine organizuje seminare za zaposlene u bibliotekama za rad u COBISS sistemu, i dvoje zaposlenih u biblioteci, koji će položili Stručni ispit, pohađali bi COBISS program tokom 2019. godine. Ranije nismo bili u finansijskoj mogućnosti da uplatimo iznos za polaganje COBISS programa, takođe je prepreka bila što u 2018. godini nismo imali dva zaposlena koji su u položili Stručni ispit, a u mogućnosti su da pohađaju COBISS program. Sada je doneta odluka da se ukida plaćanje takse za polaganje, već će se kupitit oprema i na mesečnom nivou plaćati nadoknada, što omogućava našoj biblioteci, kao i drugim bibliotekama sa manjim budžetom, da uvedu program i obuče radnike. U 2019. godini ćemo se prijaviti za polaganje u terminu prijavljivanja.

    1.1. Nabavka knjiga i periodike

    Standardima za narodne biblioteke u Srbiji, koje je utvrdila Narodna biblioteka Srbije, utvrđeno je da opštinska Narodna biblioteka u Opštini sa brojem stanovnika od 10.000 – 15.000, mora da ima:
    -najmanje 2,5 knjiga po stanovniku, odnosno početni ( minimalni ) fond 26.302 knjiga;
    -godišnju prinovu / obnovu knjižnog fonda po najmanje 2,5% od početnog (minimalnog) fonda knjiga u biblioteci odnosno od 1315 knjiga godišnje;
    -pretplatu na najmanje 15 naslova periodike ( novina i časopisa ).

    Prema ovim standardima i broju stanovnika naše opštine, na osnovu popisa iz 2011. godine ( 10.521 stanovnika ) naša biblioteka treba da ima najmanje 26.302 knjiga ( 10.521 x 2,5 ) prinovu/obnovu knjižnog fonda od 1315 knjiga godišnje i pretplatu na 15 naslova domaće periodike ( novina i časopisa ). Upoređivanjem stanja u biblioteci na početku planske godine sa navedenim standardima, biblioteka u svom fondu ima preko 31.400 knjiga, u odnosu na prethodne godine, gde je prosečna godišnja prinova fonda od 700-850 naslova. Ukupno je 645 naslova prinovljeno, gde je oko 70% otkup, odnosno poklon Ministarstva kulture i informisanja, 217 naslova je kupljeno našim sredstvim, a 145 naslova poklon od raznih donatora. Takođe je u okviru fonda Legat Mite Markovića koji je zaveden 2016. godine, kao i poklon Instituta za savremenu istoriju od 2017. godine, a potpisan je i ugovor sa Institutom u kome je navedeno da će svako izdanje pokloniti biblioteci, što će dodatno obogatiti fond. Struktura i stanje domaće periodike: pretplata na dva dnevna lista, dva nedeljna, dva mesečna, dva lokalna i dva stručna lista. Na osnovu ovih podataka može se uvideti tendencija razvoja i rasta biblioteke ka nekom optimalnom i standardima propisanom stanju.
Biblioteka u svom fondu raspolaže raznovrsnom i aktuelnom literaturom iz svih oblasti i disciplina ljudske kulture kako bi se podstakla interesovanja i zadovoljila potrebe različitih obrazovnih, kulturnih i starosnih kategorija stanovništva na području naše opštine. Biblioteka će nabavljati i odgovarajuću periodiku u 2019. godini u okviru sredstava koja su planirana budžetom za 2019. godinu. Izuzetno važan zadatak biblioteke biće nabavka knjiga i periodike radi popunjavanja knjižnih fondova, kao i popularisanje knjige i čitanja.

    Sve što biblioteka kupi sredstvima budžeta ili svojim sredstvima, ili dobije otkupom, ili u vidu poklona uredno će se kataloški obraditi. Obrada bibliotečke građe je redovna delatnost biblioteke.

    1.2. Obrada bibliotečke građe

    Imajući u vidu da obrada bibliotečke građe predstavlja jedan od osnovnih segmenata bibliotečkog poslovanja i da ona za to nema posebno odeljenje, Biblioteka će nastojati da sve prinovljene knjige u planskoj godini budu upisane u knjigu inventara, da budu stručno obrađene i raspoređene po UDK sistemu i da za svaku od njih bude napisan kataloški listić za alfabetski / autorski / katalog knjiga.

    1.3. Korišćenje bibliotečke građe

    Iako je primetno znatno godišnje povećanje kod upisa čitalaca, službenih korisnika i kod pročitanih knjiga, ipak je procenat obuhvaćenosti stanovništva opštine i obrta knjižnog fonda ispod utvrđenih standarda. Veoma je važno napomenuti da je broj korisnika biblioteke u opštini Golubac ipak samo statistički podatak koji govori o broju upisanih članova, a da je stvarni broj korisnika veći, jer se jednom članskom kartom koristi više korisnika, recimo članovi porodice, studenti, učenici i druge osobe koje povezuju odnosi bliskosti, što se da videti po broju izdatih i pročitanih knjiga. U želji da ovo stanje promeni na bolje i da svakom građaninu na području opštine omogući korišćenje bibliotečke građe, biblioteka je nastavila sa Kolektivnim učlanjenjem učenika predškolskog i školskog uzrasta, tako da su deca, uzrasta od 1-5 razreda, oslobođena plaćanja članarine, dok je članarina za ostale osnovce, srednjoškolce i studente 150 dinara. Isto tako postoji Kolektivna članarina od 200 dinara za kolektive i organizacije. Za sve ostale pojedince članarina je 300 dinara i nije menjana godinama unazad. Ove godine, novina je Porodična članarina u iznosu od 400 dinara godišnje, a za posebne – osetljive društvene grupe ( nezaposleni, primaoci socijalne pomoći i dr. ) članarina je besplatna.
U zavisnosti od uzrasta, u Dečijem odeljenju prepoznajemo malu decu (do 6 godina), decu predškolskog uzrasta, prvake, učenike nižih razreda osnovne škole, učenike viših razreda osnovne škole i tinejdžeri (srednjoškolci). Individualni rad sa korisnicima odvija se svakodnevno u Dečjem odeljenju. predškolcima i učenicima je stavljena na raspolaganje u slobodnom pristupu literatura koja odgovara zahtevima školskog obrazovanja, ali i knjige koje će čitati u slobodno vreme.
    U 2018. godini nismo bili u mogućnosti da ostvarimo formu rada „Biblioteka na točkovima“ iz razloga što službeno vozilo više nije u voznom stanju, a nije u toku godine bilo sigurno voziti duže relacije, te se nadamo da će Biblioteka moći da koristi drugo službeno vozilo u 2019. godini i da će se „Biblioteka na točkovima“ ponovo organizovati. Jako je bitno da se u Biblioteku upišu svi učenici područnih škola na području opštine Golubac i da koriste knjige u toku godine. Ovu aktivnost za decu školskog uzrasta smo osmislili u cilju povećanja motivacije za čitanje i korišćenje drugih bibliotečkih usluga. U 2018. godini smo ostvarili saradnju sa učiteljima škole u Krivači, upisali smo ih u biblioteku i decu učlanili u Folklorni ansambl biblioteke Golubac, što je veoma bitno da se deca iz područnih odeljenja uključe. U planu je da se poveća saradnja sa ostalim učiteljima područnih škola i time ostvari interaktivna komunikacija, razena iskustva, međusobna saradnja.
    Usled razvoja tehnologije zapostavljena je knjiga, a to se negativno odražava na edukativnu i kulturnu pismenost dece i odraslih. Primarni cilj biblioteke je da se poveća broj čitalaca i da u planskoj godini bude upisano u Biblioteku oko 550 čitalaca, obsluženo knjigom preko 6.500 i periodikom preko 2.500 korisnika i izdato na čitanje preko 7.500 i preko 2.500 periodike (novina, časopisa, službenih glasnika i dr.) čime će se procenat kod ovih vrsta usluga u odnosu na prethodnu godinu povećati.
    Međubibliotečka pozajmica u planskoj godini odvijaće se u skladu sa zahtevima i potrebama korisnika bibliotečkih usluga i bibliotečka saradnja će se ostvarivati sa narodnim bibliotekama u opštinama Braničevskog i Podunavskog okruga, Matičnom bibliotekom u Požarevcu i Narodnom bibliotekom Srbije.
    Korisnicima biblioteke će se u planskoj godini pružiti nekoliko hiljada informacija iz bibliotečkog materijala i u tom cilju vodiće se kartoteka prinovljenih naslova i knjiga rezervacije, obaveštavaće se korisnici o novoprispelim knjigama.

    1.4. Kulturno – prosvetna delatnost

    Ovo je veoma važan segment rada i delovanja naše ustanove. Popularisanjem knjige, čitanja i pisanja, organizovanjem književnih večeri, izložbi, koncertata, pozorišta, tribina i drugih aktivnosti vrši se kulturno - prosvetna delatnost.
Knjizi, kao najvažnijem sredstvu širenja kulture biće posvećena posebna pažnja u planskoj godini, pri čemu će biblioteka zavisno od svojih materijalnih i kadrovskih mogućnosti, redovno nabavljati novu bibliotečku građu, stručno je obrađivati, davati na korišćenje i podsticati pojedince da je što više i kavlitetnije iskoriste. Kulturno prosvetna delatnost biblioteke u planskoj godini odvijaće se kroz književne večeri, promocije novih knjiga, susreti sa književnicima, izložbe knjiga, susreti literalnih družina, izložbe literalnih radova, radionice kreativnog pisanja, kao i kroz vođenje posebnih programskih akcija „Mesec knjiga“, „Čitalačka značka", „Smotra recitatora Srbije“, prikupljanje stare i retke knjige, zavičajne građe i druge oblike rada da bi podstakla šire interesovanje za knjigu.
    Kao i svake godine, i u 2019. godini planiramo posetu Međunarodnom Sajmu knjiga u Beogradu na kojem ćemo nabaviti nova i aktuelna izdanja i na taj način ćemo obogatiti knjižni fond biblioteke.
    U planskoj godini promivisaćemo, najmanje kvartalno, naslove novih knjižnjvnih izdanja, održaće se književne večeri, animiraće se takmičari u čitanju i organizovaće se Opštinska smotra recitatora.
    Prilikom sprovođenja planiranih programskih akcija vodiće se računa da neki od njih istovremeno predstavljaju i obeležavanje određenih jubileja od značaja za književnost i kulturu.
    Veliki deo aktivnosti biblioteke, i u 2019. godini, biće usmeren na rad sa decom, sagledavajući njihove potrebe i interesovanja. Spremni smo da ponudimo zabavno, kreativno, inovativno i stimulativno okruženje za, vanškolske aktivnosti i razonodu. Cilj biblioteke je pre svega unapređivanje čitanja, a zatim kroz razne programe, stvara uslove da postane centar neformalnog obrazovanja.
Kalendar redovnih manifestacija Dečjeg odeljenja u 2019. godini obuhvata obeležavanje Svetskog dana dečje knjige, Dan ustavnosti, Dečju nedelju, novogodišnji program.
    Narodna biblioteka „Veljko Dugošević“ Golubac je organizovala prethodnih godina kurs engleskog jezika. Želja je da se u 2019. godini ponovi kurs engleskog jezika, ali i održi kurs nemačkog jezika, zbog velikog interesovanja sugrađana.

    1.5. Izdavačka delatnost

    Biblioteka će u planskoj godini nastojati da evidentira sve potencijalne književne stvaraoce sa područja opštine i stimuliše njihovo stvaralaštvo u književnim časopisima ili izdavanju prvih knjiga. U planu je i izdavanje monografije Golupca i monografije Šuvajića, dva autora sa područja opštine Golubac koji su podneli pisane Zahteve za štampanje knjige.

    1.6. Stara i retka knjiga i zavičajna građa

    Zakonom o kulturnim dobrima su precizno određeni struktura fonda stare i retke knjige i uslovi za njegovo čuvanje i korišćenje. U skladu sa njim Biblioteka će u planskoj godini voditi politiku popune tog fonda , ali će to u mnogome zavisiti od ponude privatnih lica i sposobnosti antikvarijata da obezbede atraktivne naslove. Biblioteka raspolaže priličnim brojem primeraka zavičajne građe koje se odnosi na njeno područje i u stalnim je kontaktima sa odgovarajućim institucijama i pojedincima radi njenog bogaćenja. Ali za ove poslove potrebna je oprema u vidu dobrih skenera. Ti poslovi se mogu nastaviti samo po projektima, te planiramo da konkurišemo kod Ministarstva kulture za nastavak ovih poslova.
Zavičajna zbirka je izuzetno važna za očuvanje identiteta lokalne zajednice, za očuvanje identiteta opštine Golubac. Cilj ove aktivnosti je podržavanje etničke, kulturne, jezičke i verske različitosti i kulturnog identiteta. Planiramo da zaposleni radnici, koji su obučeni za formiranje Zavičajne zbirke, posete okolne biblioteke koje sadrže „Zavičajno odeljenje“ i na primeru „dobre prakse“ i njihovog iskustva formiramo svoju Zavičajnu zbirku. Planiramo da u 2019. godini organizujemo večeri sa našim uglednim piscima, istraživačima, hroničarima, naučnim radnicima i svima onima koji rade dragocene poslove vezane za našu zavičajnost. Preko čitalačke biblioteke, javnih oglasa, lokalnih radio stanica, elektronskim putem, kao i preko društvenih mreža, biblioteka će tokom cele planske godine animirati i prikupljati staru i retku knjigu i zavičajnu građu putem poklona i otkupa.

    1.7. Zaštita bibliotečke građe

    Zaštita bibliotečke građe je posebno urađena Pravilnikom o bližim uslovima za čuvanje bibliotečke građe, a delom i Zakonom o bibliotečko-informacionoj delatnosti i Zakonom o kulturnim dobrima.
    Upoređivanje postojećih uslova za čuvanje i korišćenje bibliotečke građe u prostorijama Biblioteke sa propisanim uslovima, može se uočiti znatno njihovo odstupanje, posebno kada je reč o naglim promenama i nemogućnosti održavanja konstantne temperature, zagrevanju bez peći sa otvorenim plamenom, vršenju dezinfekcije i deratizacije, uslovima za prepovezivanje konzervaciju i rekonstrukciju i dr. Jedan od najvažnijih ciljeva za narednu godinu jeste obezbediti adekvatno grejanje u prostorijama biblioteke. U skladu sa mogućnostima, potrebno je planirati i grejanje u čitaonici gde se nalazi Legat Mite Markovića, čija je obrada završena krajem 2016. godine. Stoga će biblioteka u planskoj godini intenzivirati rad na ublažavanju ili eventualnom otklanjanju navedenih odstupanja.
    Pošto je ustanovljeno da priličan broj čitalaca Biblioteke dosta dugo drži pozajmljenu bibliotečku građu i da se nerado odaziva pozivima i opomenama za njeno vraćanje. Biblioteka će sve njih u planskoj godini ponovo pismeno opomenuti da pozajmljene knjige vrate.

2. Kulturno-obrazovane i kulturno-umetničke delatnosti

    Narodna biblioteka je i glavni pokretač prikupljanja, očuvanja i promocije lokalne kulture u svoj njenoj raznolikosti. Putem svojih sekcija i radionica, okupljanjem mladih i saradnjom sa drugim institucijama u oblasti kulture i obrazovanja, radi na razvijanju novih kulturnih potreba publike, podizanju nivoa učešća lokalnog stanovništva u radu ustanove, a sve u cilju poboljšanja kvaliteta života stanovnika opštine Golubac.
    Projekat „Kultura dostupna svima“ je napor da kulturni sadržaj bude dostupan svim građanima opštine Golubac. Odnosi se na transfer kulturnog sadržaja kroz saradnju sa institucijama kulture različitih nivoa i jačanje sopstvenih kapaciteta u kreiranju kulturnog sadržaja (sekcije biblioteke, aktivnosti i radove kreativnih mladih ljudi i udruženja). Kroz ovaj program želimo da obezbedimo neke nove sadržaje, a koji su podržani od starne institucija kulture višeg nivoa – Ministarstvo kulture i informisanja, Zavod za proučavanje kulturnog razvitka, sa Klasterom puteva kulture, sa Kreativnim centrima i drugim multidisciplinarnim platformama, tj konceptualnim prostorima kao što su Mixer, KC Grad i kroz saradnju sa mnogobrojnim međunarodnim institucijama - Francuski institut, British council, Goethe institut, Japanska ambasada i njihov sektor za kulturu, Američki kutak i mnoge druge institucije koje nam mogu ustupiti svoj kulturni sadržaj, a koji ćemo mi predstaviti stanovnicima naše opštine.
Ovaj program ćemo pretočiti u dešavanja kao što su „Dani frankofonije“, „Japan u Golupcu“ i slične, koji će našim sugrađanima predstaviti druge narode, njihovu kulturu, jezik i način života. Takođe, sav ovaj sadržaj, a u zavisnosti od tehničkih mogućnosti, pokušaćemo da stavimo na raspolaganje i meštanima naših sela, da i njima bude dostupan i na taj način poboljšamo kvalitet života u malim sredinama.
    S obzirom na trogodišnje pozitivno iskustvo učešća u manifestaciji „Noć muzeja“, potrudićemo se da i naredne godine realizujemo zadatu temu i da obradujemo posetioce i sugrađane interesantnim sadržajem.
    „Festival pričanja priča i legendi“ je projekat započet u 2015. godini i planira se nastavak istog i u 2019. godini. Projekat ima za cilj sakupljanje, očuvanje, publikovanje i prezentacija priča i legendi kao vrednog nematerijalnog nasleđa dunavske oblasti istočne Srbije. Projekat je regionalnog karakreta, ali s obzirom na to da su priče i legende potpuno zapostavljen deo nematerijalnog nasleđa Srbije, on ima daleko veći značaj na nacionalnom nivou. Ukoliko se sve te priče i legende ne zapišu, a lokano stanovništvo se ne motiviše da ih pamti, vrednuje i prenosi budućim generacijama, vredan deo nasleđa Srbije će nestati bez traga.

    2.1. Kulturno-umetnički amaterizam

Stanje amaterizma u naseljima opštine nije zadovoljavajuće, a akcija „Takmičenja sela Srbije“ koja je u njima bila organizovana osamdesetih godina ovoga veka je pokazala da postoji veliki, često neotkriveni potencijal za razvoj amaterskih delatnosti. Međutim, u velikom broju tih naselja u poslednjih nekoliko godina nema nikakvih redovnih kulturnih događaja. S obzirom na demografsku strukturu sela sa tendencijom smanjivanja broja stanovnika, ponovno organizovanje ovakvih manifestacija je gotovo nemoguće realizovati. S toga će biblioteka u planskoj godini, zavisno od iskazanih potreba i želja, podsticati što širi krug građana da aktivno učestvuje u raznim vidovima kulturno umetničkog stvaralaštva. Folklorni ansambl biblioteke će nastaviti sa radom i u narednim godinama. U toku je proširenje broja članova koji će činiti novu starosnu grupu u ansamblu, a dečja grupa se proširila učenicima škole iz područnog odeljenja iz Krivače, a nastojimo da animiramo decu i iz ostalih područnih odeljenja da se priključe Folklornom ansamblu.
    Biblioteka će u planskoj godini blagovremeno propagirati i pozivati na učešće AKUD i grupa u tradicionalnim manifestacijama takmičarskog karaktera amatera Srbije: Smotra recitatora Srbije „Pesniče naroda mog“, Smotra likovnog stvaralaštva amatera Srbije, dečije likovno stvaralaštvo - DELIS, dečije literalno stvaralaštvo, Smotra dramskog stvaralaštva dece Srbije, Sabor narodnog stvaralaštva Srbije i dr. Udruženja građana će uzeti učešće u raznovrsnim planiranim manifestacijama za ovu godinu, tako da ćemo nastojati da uključimo sve strukture društva u kulturna dešavanja opštine, a takođe ćemo podržati nove manifestacije, festivale i druge kulturne sadržaje.

    2.2. Pozorišna i muzičko –scenska delatnost

    Biblioteka će se i u ovoj planskoj godini zalagati za obezbeđivanje što povoljnijih uslova , pre svega prostornih i materijalnih za razvoj muzičkog i dramskog stvaralaštva u opštini. Da bi se sačuvali postignuti rezultati i nastavilo sa negovanjem tradicije muzičkog i pozorišnog života u opštini, Biblioteka će se zalagati da zapaženija i najbolja umetnička ostvarenja u planskoj godini postanu dostupna širokom krugu građana. I dalje ćemo koristiti predstave amaterskih pozorišta sa okruga da ih predstavimo našim građanima. Postoji želja da se ponovno formira sekcija omladinskog golubačkog pozorišta u okviru biblioteke, ukoliko postoji mogućnost.
    Što se tiče muzičkih dešavanja, u planu su najmanje četiri koncerta koja ćemo organizovati za svoje sugrađane.
    Promovisaćemo i podržavaćemo mlade muzičare na teritoriji naše opštine.

    2.3. Likovno stvaralaštvo

    Biblioteka će u planskoj godini podsticati likovno stvaralaštvo, otkupljivanje najboljih ostvarenja golubačkih profesionalnih umetnika i amatera, podsticati organizaciju izlaganja dela likovnih i primenjenih umetnosti poznatih likovnih stvaralaca i organizovati ostale aktivnosti koje doprinose širenju likovne kulture. S obzirom na to da je mali broj profesionalnih umetnika i amatera sa područja opštine, potrudićemo se da animiramo i podstaknemo, kako stariju populaciju, tako i najmlađe, na likovno stvaralaštvo putem likovnih radionica i škola slikanja za decu i odrasle. U 2016. godini je Narodna biblioteka „Veljko Dugošević“ organizovala dečju školu slikanja u trajanju od dva meseca, a potom je organizovana izložba radova izrađenih u toku nastave, što se pokazalo veoma korisno i dobro prihvaćeno kod dece i roditelja. Postoji veliko interesovanje da se oformi nastava škole slikanja za odrasle, te ćemo nastojati da se u 2019. godini realizuje.
    Nakon trogodišnje uspešne saradnje sa umetničkim udruženjem Art Centar iz Beograda i postavkom putujuće izložbe „Format mali“ i „Art kvadrat“ u holu Narodne biblioteke „Veljko Dugošević“ u Golupcu, čime se Golubac uvrstio u jedan od petnaest gradova koji su domaćini ovih izložbi, planiramo da i u 2019. godini nastavimo saradnju i ponovo budemo domaćini putujuće izložbe „Art kvadrat“. U saradnji sa Osnovnom školom „Branko Radičević“ iz Golupca planira se da, kao i prethodnih godina, profesori sa đacima posete izložbu i glasaju za najbolji rad.
    U 2018. godini Narodna biblioteka „Veljko Dugošević“ Golubac organizovala je međunarodnu „Prvu kolektivnu izložbu“, prijavilo se 97 autora iz zemlje i inostranstva, a žiriranjem je odabrano 41 rad za izlaganje. Tom prilikom su dodeljene tri nagrade u vidu knjige i zahvalnice, a svi učesnici su dobili reprezentativan katalog koji ima ISBN i CIP u Narodnoj biblioteci Srbije. Okupili smo umetnike iz cele Srbije i susednih zemalja, koji su svoja dela predstaviti publici iz Golupca. To je divna promocija naše Ustanove, Golupca i kulture. U 2019. godini se planira da se organizuje „Druga kolektivna izložba“ i nadamo se da će se na konkurs prijaviti više umetnika, posebno iz inostranstva zato što želimo da izložba zadrži međunarodni karakter.
    U narednoj godini planirano je da se organizuje druga likovna kolonija u trajanju od tri dana. Učesnici kolonije će biti profesionalni umetnici i akademski slikari koji će svoja dela, izrađena na koloniji, pokloniti Narodnoj biblioteci „Veljko Dugošević“, a ta dela će krasiti hol škole, biblioteke, doma zdravlja, opštine i dr. Takođe je planirano od ranije da se okupe svi talentovane đaci sa područja opštine i za njih organizuje jednodnevna likovna kolonija. Urađene slike sa te kolonije će biti izložene u holu biblioteke. Na taj način biblioteka neposredno podstiče likovno stvaralaštvo i likovnu kulturu.
    Najveći problem predstavlja nedostatak prostora za izlaganje, radionice, prezentacije i dr. Nastojimo da se pronađe adekvatan prostor koji bi mogao da služi svrsi i time bismo obogatili umetničku scenu u Golupcu, ali bi se i ukazala mogućnost za umetnički program na godišnjem nivou, koji bi povoljno uticao na golubačku omladinu i stvorio naviku za posetama umetničkih programa i izložbi.
    U planu je da se u 2019. godini hol bioskopa uredi i adaptira za izlog/galeriju, uz nabavku opreme, izložbe se mogu postavljati tako da radovi budu okrenuti ka spoljašnosti, tako da svi prolaznici mogu videti izložbu i van radnog vremena biblioteke, a takođe je značajno to što kulturna dešavanja nisu mnogo posećena, a na ovaj način bi to bilo vidljivo svim prolaznicima koji su sprečeni da se pojave na samom otvaranju ili u toku radnog vremena biblioteke.

    2.4 .Kulturno-umetničke i društvene akcije i manifestacije

    Biblioteka će u planskoj godini zavisno od svojih kadrovskih, tehničkih i materijalnih mogućnosti, a svesna doprinosa koje one imaju u razvoju kulture, turizma i afirmacije svoje sredine, dati doprinos u animiranju, propagiranju i organizovanju kulturno-umetničkih, društvenih akcija, kulturno-sportsko-turističkih i manifestacija. Izraziće spremnost kod njihovih organizatora i organizacionih odbora za učešće u osmišljavanju i pripremanju programa za njihovo održavanje i nastojati da se u kulturnim delovima njihovih programa, pored gostovanja estradnih umetnika, uvrste i takmičenja vokalnih i instrumentalnih solista amatera i folklornih grupa AKUD koji neguju izvorno narodno stvaralaštvo i običaje. Biblioteka će ubuduće davati finansijsku i tehničku podršku i na taj način će učestvovati u realizaciji, manifestacijama „Sajam Dunava“, „Majski susreti folklora“, „Joc Romanesk“, Tradicionalna biciklistička trka, “Pečki kotlić” Braničevo, “Alasko poselo”, Međunarodna kajkaška regata i mnogih drugih.
    Narodna biblioteka „Veljko Dugošević“ Golubac već četiri godine organizuje Festival mladih. Smatramo da njima treba pružiti bogat program i sadržaj, s obzirom na to da odlaze u veće gradove radi višeg obrazovanja, želja nam je da ih animiramo da se vrate u rodno mesto i svojim profesionalizmom i obrazovanjem doprinesu Golupcu. S obzirom na to da je u 2017. godini izostao koncert povodom Festivala mladih, u 2018. godini organizovan je Festival mladih u saradnji sa Turističkom organizacijom Golubac, te smo umesto jednog koncerta organizovali dva koncerta zajedničkim snagama i finasijskim sredstvima, radi unapređenja kulture. Prateći program Festivala mladih je činila tribina JAZAS-a sa mladima iz Golupca, izložba radova mladih, maskenbal i bioskop na otvorenom. Plan je da se u 2019. godini ponovo organizuju dva koncerta, bioskop na otovrenom, izložba radova mladih i maskenbal i još propratnih programa koji će uveličati program Festivala mladih.
    Takođe, poslednjih dve godine organizovali smo koncert klasične muzike povodom Međunarodnog dana Dunava koji se obeležava 29. juna, plan je da se i u 2019. godini ponovo organizuje koncert klasične muzike, a želja je da se, kao i prethodne godine, koncert održi na Tvrđavi Golubački grad , ukoliko se ponovo ostvari saradnja, s obzirom na to da je rekonstrukcija Tvrđave pri kraju, želja je da se koncert održi na samoj Tvrđavi.
    U planskoj godini biblioteka će dati svoj doprinos i u organizovanju i pripremanju kulturno-umetničkih programa za obeležavanje značajnih datuma i jubileja u opštini. U planu je održavanje namanje četiri muzičkih koncerta u 2019. godini u organizaciji Narodne biblioteke „Veljko Dugošević“ Golubac.

3. Kinematografija / bioskopska delatnost

    Zaživele su bioskopske projekcije u sali našeg bioskopa. Ove godine ćemo nastojati da imamo što više projekcija kako u 2 D , tako i 3 D tehnici. Nastojimo da u 2019. godini obezbedimo opremu za prikazivanje filmova na otvorenom. Do sada smo uz pomoć „štama i kanapa“ realizovali letnji bioskop pomoću projektora i platna, ali je zbog male vidljivosti i vremenskih uslova/vetra jako teško bez adekvatne opreme realizovati učestalo. Planiramo da nabavimo opremu koja će omogućiti letnje prikazivanje filmova na otvorenom, pošto je praksa pokazala da je izuzetno poželjno među golubačkom publikom, ali i među posetiocima i turistima.

III – USLOVI ZA IZVRŠAVANjE PROGRAMA

    Uslovi neophodni za funkcionisanje Narodne biblioteke obuhvataju odgovarajući prostor, opremu, kadrove i finansijska sredstva. Prostor koji biblioteka koristi za obavljanje bibliotečko-informacione i kulturno-obrazovne i kulturno-umetničke delatnosti nedovoljan je prema standardima koji regulišu tu oblast i prema njenim potrebama. Zgrade nisu funkcionalne, nedovoljni su prostori za smeštaj knjiga i čitaonice. Po bibliotečkim standardima knjižni fond mora biti u slobodnom pristupu, a danas su kod nas knjige smeštene u neuslovnim prostorijama.
    Oprema kojim Biblioteka raspolaže za obavljanje njenih delatnosti nije zadovoljavajuća. U opremi ne postoji skener, čitač kodova koji će biti potreban za digitalizaciju, kojoj ćemo morati da pristupimo. Trudićemo se da sa sadašnjim sredstvima iz budžeta, i iz sopstvenih prihoda omogućimo bar deo opreme. Takođe, potrebno je i osavremeniti tehniku za bioskopske projekcije i pozorišne predstave. Planiramo da u narednom periodu nabavimo 2 D bioskopsku opremu, filtere za reflektore i opremu za bioskop na otvorenom i potrebni su završni radovi da se aktivira zavesa pozornice. Sve ovo će doprineti poboljšanju tehničkih uslova za realizaciju programa, a time se podiže kvalitet našeg kulturnog sadržaja.
    U tekućoj godini planiramo adaptaciju hola u cilju dobijanja prikladnijeg izložbenog prostora i naknadne radove, ukoliko se ukaže potreba. Pokušaćemo da iz eksternih izvora obezbedimo srdestva ( donacije, fondovi i sl. ).
    Od infrastrukturnih, a poprilično urgentnih stvari jeste uvođenje grejanja. S obzirom na veličinu prostora ( pored biblioteke neophodno je grejati čitaonicu, bioskopsku salu i info centar), a samim tim i visinu troškova, nadamo se obezbeđivanju sredstava za uvođenje grejanja u prostorijama Narodne biblioteke. Na neadekvatno grejanje prostorija, gde se nalaze knjige, prigovore je i ranije upućivala Matična biblioteka iz Požarevca.
    U Biblioteci trenutno ima 3 stalno zaposlena radnika, 2 na određeno vreme i jedno je postavljeno lice na mesto v.d. upravnika ( 1 za poslove rukovođenja i poslovanjem i organizovanjem kulturno-obrazovnih programa, akcija i manifestacija, 3 za bibliotečko informacione poslovne i celokupne računovodstveno-knjigovodstvene i administrativno-finansijsko-blagajničke poslove, za poslove prikazivanja filmova, upravljanja motornim vozilom i održavanja opreme, i jednog na poslovima kurira i pomoćnog radnika i 1 postavljeno lice na mesto v.d. upravnika ). Broj radnika i pravilnik o sistematizaciji radnih mesta biblioteke je usklađen i sa pravilnikom o nacionalnim standardima za obavljanje bibliotečko – informacione delatnosti. U planu je u 2019. godini revizija knjiga i obrada zbog uvođenja COBISS programa, s toga je planirano da se zaposli još jedno lice na mesto bibliotekara zbog povećanog obima posla

    Program rada Biblioteke za plansku godinu određuju ostvarivanje zakonom utvrđenih funkcija u bibliotekarstvu, ekonomske mogućnosti i društveni položaj knjige i bibliotekarstva u Republici Srbiji i opštini. Očekuje se da će zaposleni radnici i organi upravljanja biblioteke uložiti maksimalni napor za njegovu maksimalnu realizaciju čime će biblioteka dati svoj doprinos razvoju kulture i bibliotekarstva u opštini i Republici.




Golubac, 22. novembar 2018. godine




ZA NARODNU BIBLIOTEKU GOLUBAC

v.d. upravnika

Slavica Ilić

Idi na vrh